Tajemné stavby nad Monínem

Při koukání do fotografické mapy na pc, jsme objevili v našem blízkém okolí něco, kolem čeho se už několikrát šlo, aniž to bylo námi objeveno. Jedna dřevěná stavba, konstrukce, přímo na vršku nad Monínem a kamenné věžičky poblíž Dobré Vody. Účel zůstává skryt. Jdeme to všechno objevit a třeba i zjistit, proč tam stojí.

Sobota 15. února, jdeme za Přestavlky na modrou a loukami a polma do Vrchotic a odtud silničkou do Monína. Pak úvozem nahoru a po chvíli na návrší nad vsí snadno nacházíme onu dřevěnou konstrukci. Na kamenné terase stojí pozůstatky třech dřevěných bran. V Mapách.cz je fotka stará 16 let. My koukáme na to, co z nich zbylo a máme radost z objevu.

Jdem z kopce k Dobrý Vodě a v remízcích hledáme ty kamenný „mužíky“. Po docela dlouhý době je víceméně náhodně nacházíme a máme z toho velikou radost. Kousek nad studánkou. Na dost vysokém tarase v lukách jich stojí snad deset, různě vysokých. Důvod jejich existence neznáme. Pokusíme se ale zjistit.

Po průzkumu stojíme před kapličkou a zapalujeme obětní oheň. Máme pocit, že je zas potřeba za všechno poděkovat. Po obřadu máme oheň na buřty a obědváme.

Zarostlou alejí dolů, překračujeme sedlecký potok, lesem na silničku a po ní směrem k domovu. Po velkém větru je všude plno popadaných stromů.

Napravo koukáme na Záhoří s kapličkou, kde jsme byli na minulé výpravě. Lesní cestou, přes pastviny k jetřichovické kapli Pany Marie Bolestné. Odtud do Šánovic a cestou do Přestavlk.

Na výpravě jsme objevili všechno, co bylo našim cílem, počasí zas dokonalý jen na hru už nebyl čas.

Doma se soumrakem, nějakých 13 kilometrů.

Krásný a hodně zajímavý, snad tedy aspoň pro někoho.

Zapsal: Petr Frumert