Zeměráj – Kovářov

Další prázdninový den a další výlet. Je úterý 27. července 2021 a všichni se již těšíme na dnešní výlet. Pojedeme do Kovářova. Tak rychle připravit snídani, společně se nasnídat a všechno uklidit. Pak balíme batůžky s nezbytnou výbavou – pláštěnka, oběd i svačina s lahvičkami pitím. Autobus je připraven a vyjíždíme. Brzy jsme v cíli.

Zeměráj Kovářov je přírodní park u Orlické přehrady. Rozkládá se na ploše 9 hektarů. Je zde více než 100 různých her, hlavolamů a úkolů. A zdejší měna nese název „Smíšek“ (1 smíšek = 10 Kč). Bez smíšků zde nenakoupíš. A tak skládáme hlavolamy, probíháme v „myším bludišti“- včetně počítání myšek. Zdržíme se v dětské vesničce Hrejkov, kde ve zmenšeném měřítku nacházíme pekárnu, obchod, hospodu, kovárnu, stodolu, vodní pumpu a také dětské loutkové divadlo. Všechno si vyzkoušíme a moc nás to baví. A také se tu s chutí naobědváme. A už se chystáme dál. Vydáváme se na „Stezku naboso“. Samozřejmě bosí – bez bot. Vnímáme tak teplotu, vlhkost a proměnu terénu. Jdeme vodou, překonáváme mohutné balvany, drobné valounky, balanční prvky, úsek plný šišek či dřeva, překlápěcí lavičky a mnohé další. Míjíme obří ptačí hnízdo, valíme kuličku hovnivála. Radujeme se z každé minuty, kterou na stezce trávíme a ještě se poučíme z nástěnných tabulí. A také se těšíme na další zážitky, které náš čekají. Dostáváme každý 2 smíšky na drobný nákup – zmrzlina, podkůvky – a ještě nejsme u konce dne. Čeká nás venkovní dětské hřiště, kde si zahrajeme deskové hry, skládáme hlavolamy, využijeme houpadla, pískoviště, tunely i vodní hrátky. Čas nemilosrdně utíká a už je tu doba návratu. Musíme se vrátit. Ale ještě dlouho si o nových zážitcích budeme vypravovat. Byl to hezky strávený den.

Fuková Marie, Hrazánková Hana