logo
Archivy
Zřizovatelem této příspěvkové organizace je Středočeský kraj
zrizovatel
Doučování žáků škol – Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy

plakat plakat

Přínosným partnerem pro náš dětský domov je Nadační fond Veroniky Kašákové.


NAŠE OBLÍBENÁ MÍSTA – Kaplička se studánkou Ježovka

Sobota 27. 5. 2023

Ježovka. Zázračné a tajuplné místo. Někteří z nás už tu byli několikrát, ale i přesto se sem rádi vracíme. Cestu dobře známe. Kolem sochy sv. Isidora a koupaliště, západně přes Sedlec, udržovanou, čerstvě posekanou cestou nahoru do kopce.

Zanedlouho jsme na místě. Kaplička je zděná, na taškové stříšce ozdobená dvojitým křížem. V zaskleném výklenku stojí soška Panny Marie, pod výklenkem je namalován mariánský monogram
s letopočtem 1823. Voda, která vyvěrá ve studánce pod kapličkou, prý nikdy nevysychá. Dříve ji lidé pokládali za léčivou a brali si ji s sebou domů na všechny bolesti. Z informační tabule se o tomto místě dozvídáme další zajímavosti.

Pod námi se rozprostírá nádherná krajina Českého Meránu, všechno kvete, slyšíme zpěv ptáků. Pozorujeme oblohu, nikde ani jeden mráček. Klid. Odpočíváme a mluvíme o tom, kudy se vydáme zpět. Nakonec volíme trasu přes Šanovice. Kolem páté hodiny jsme u zámku. 

Poněkud jiný výšlap. Bez ohně, buřtů, bloudění.  

Jana Pechová

TOPlist