logo
Archivy
Zřizovatelem této příspěvkové organizace je Středočeský kraj
zrizovatel

plakat plakat

Přínosným partnerem pro náš dětský domov je Nadační fond Veroniky Kašákové.


Letní pobyt na Máchově jezeře (18. – 23. 7. 2021)

Také tento rok se letní pobyt s ubytováním u Máchova jezera vydařil. Děti se vrátily spokojené, snad i odpočaté, plné zážitků, které jsme se jim snažili za těch šest dní dopřát. I když nás sluníčko nehřálo zcela podle našich představ, troufám si říci, že lépe náš pobyt dopadnout nemohl.

V neděli 18. července jsme na místo pobytu za dětmi dorazili v ranních hodinách. Vystřídali jsme první partu vychovatelů, kteří se již určitě těšili, až uvidí služební auto a vydají se zpátky za svými rodinami a blízkými.

Po našem ubytování a přivítání se s dětmi jsme si společně sedli, udělali komunitní kruh, který se nesl v duchu připomenutí si pravidel bezpečnosti při aktivitách a činnostech, které jsme společně naplánovali a s dětmi probrali. Děti byly seznámeny s programem, který se však následně měnil a přizpůsoboval proměnlivosti počasí. Pravidla bezpečnosti proto bylo nutné vždy opakovat, zejména před jízdou dopravním prostředkem, při pobytu na veřejnosti, pohybu po komunikacích. Děti se snažily dbát našich pokynů, za což dostaly velkou pochvalu.

V neděli jsme se za slunečného počasí vypravili k vodě, kde se děti skutečně vyřádily. Opravdu nevídaný úspěch měl námi dovezený malý člun s pádly. Unavení a již hladoví jsme se vrátili do restaurace na večeři. Následně některé děti šly hned spát, jiné měly na výběr z nabízených možností na zájmovou činnost (puzzle, omalovánky, časopisy, knihy, sledování TV nebo poslech hudby).

Pondělní výlet vlakem do České Lípy byl naplánován s ohledem na avizovanou změnu počasí. Zde jsme dětem dali slíbený rozchod po náměstí, aby si mohly za kapesné koupit malé drobnosti či upomínkové předměty. S menšími dětmi jsme dle jejich přání nakupovali společně. V odpoledních hodinách jsme se vlakem vrátili do Starých Splavů, kde jsme až do večeře všichni pobyli na dětském hřišti. Bylo zde mnoho u dětí tak oblíbených prolézaček a také borůvčí plné borůvek. Ani jim jsme neodolali. Odměnou za hezky prožitý den nám byla opět výborná večeře. Menší děti byly unavené, ale starší děti ještě plné elánu. Vzali jsme proto skupinku dětí na procházku kolem místní pláže, kde jsme se nechali unášet krásným pohledem na jezero i hrad Bezděz, který je místní dominantou. Děti plné dojmů usínaly spokojené, těšící se na další den.

V úterý nám také počasí moc nepřálo. S dětmi jsme proto domluvili nákupy dobrot dle svého přání v místním obchůdku jako odměnu za pěkné chování předešlý den. Po nákupu jsme prošli celé Staré Splavy, podívali se na jiné dětské hřiště. Zavítali jsme k jezeru, po kterém pluly parníky, avšak koupat se nedalo kvůli počasí. Poté si děti mohly zahrát minigolf, který se nacházel hned u hotelu. To se jim všem velice líbilo. Po obědě jsme děti vzali na pohár a limonádu do místní restaurace, kde jsme strávili také hezké chvíle. Poté následovala cesta na hřiště, kde jsme naplánovali soutěže v běhu, skoky, lezení na provazech – pohybové aktivity před večeří, na kterou jsme se opravdu těšili. Celý den jsme si všichni dostatečně užili.

Středeční program probíhal v prostorech místního krytého bazénu přímo v hotelu, protože venku opět nebylo hezké počasí na koupání. Po obědě jsme po vzájemné domluvě odjeli vlakem do Bělé pod Bezdězem, kde je velké lanové centrum, nespočet prolézaček, trampolín a dětských hradů, pískovišť a mnohých dalších aktivit pro děti všech věkových kategorií. Cesta byla celkem náročná, protože od vlaku je nutné dojít na místo 4 kilometry pěšky. Zvládli jsme to však nad očekávání dobře. Návrat do hotelu, vysprchování se a ulehnutí do postelí bylo pro děti příjemným ukončením zážitků, na které si ještě dnes vzpomenou.

Čtvrtek nás probudil do slunného teplého dne. Jaké překvapení! Po tradiční snídani a úklidu pokojů jsme na nic nečekali a děti jsme srozuměli s tím, že pro ně máme na závěr letního pobytu na Máchově jezeře překvapení. Dopoledne jsme ještě obešli známá místa ve Starých Splavech, hřiště a místní obchůdek s nákupem maličkostí na památku. Po menším poledním klidu jsme děti vzali na místní nejhezčí pláž, kde je opravdu velké vyžití pro všechny – malé i velké. Děti měly obrovskou radost, že zde mohou být. Na písčité pláži jsme hráli míčové hry, karty, pexeso, pokud děti byly ve vodě, pluly na člunu, stavěly stavby z písku. Nejkrásnější stavba byla oceněna malou odměnou. Dětem se zde koupilo malé občerstvení a pití. Byli jsme všichni moc rádi, že konečně opět strávíme chvíle u vody a ve vodě. Večer jsme při příležitosti ukončení celého pobytu dětem objednali pizzu z místní vyhlášené pizzerie, která byla výborná. Děti šly ten den spát sice unavené, ale nad míru spokojené. Čekal nás náročný den – pátek, tedy den odjezdu hned po snídani.

V pátek se od rána balilo, kontrolovalo a čekalo na příjezd autobusu. Cestu jsme dětem zpříjemnili zmrzlinou z McDonald’s. Tím byla splněna i poslední plánovaná akce před návratem do DD Přestavlky, kam jsme dorazili na oběd. Všichni nás již netrpělivě očekávali.

Jsem velice ráda, že vše dobře dopadlo a ve zdraví jsme se vrátili do DD.  Dětem i nám dospělým se líbilo a těšíme se na další případný pobyt s našimi dětmi.

Eva Říhová

TOPlist