Doksy a Jarmilina skála

15. července 2021 se po dopoledním koupání vydáváme na celoodpolední výlet. Tentokrát nás naše nožičky zanesou do Doks a při zpáteční cestě ještě k Jarmilině skále. Cestou si povídáme, poznáváme stromy a keře, sbíráme si borůvky a samozřejmě pozorujeme okolí. Cesta hezky utíká a než se nadějeme, jsou před námi Doksy. Vydáváme se ke zdejšímu zámku, kde je výstava „Lego – Svět kostiček.“  Na této expozičně-herní výstavě nacházíme sběratelské skvosty – model zámku Doksy (ten se průběžně dostavuje), stavební technika, filmová tématika,… Prohlížíme si jednotlivé vitrínky a hledáme odpovědi do soutěže o stavebnici Lego. Součástí výstavy je i dětská herna s kostičkami Lega, a tak si jdeme pohrát. Pak se přesuneme na nádvoří, kde je Fialův mechanický betlém. Je vyřezán z lipového dřeva a najdete zde 254 ručně vyřezaných figurek, z toho 93 v pohybu. Městečko je nápadně podobné městu Chomutov. Betlém byl vyroben v letech 1995-2000. Před cestou zpět si ještě procvičíme házení míčků na draky.

Doksy a Jarmiliina skála

A už se chystáme k odchodu. Čeká nás ještě jedna zastávka. Po příchodu do Starých Splavů se vydáváme k Jarmilině skále. Tu najdeme u hlavní pláže. Jméno skála dostala na počest nešťastné Jarmily ze známé balady K. H. Máchy. Jsou zde nádherné výhledy na nedaleký hrad Bezděz i na jezero. Procházka stojí zato. Báječné odpoledne.

Fuková Marie, Zburníková Anna, Suková Kristýna