logo
Archivy
Zřizovatelem této příspěvkové organizace je Středočeský kraj
zrizovatel

plakat plakat

Přínosným partnerem pro náš dětský domov je Nadační fond Veroniky Kašákové.


Beseda ke knize Radka Bangy „(NE)pošli to dál“

V neděli 23. května jsme si spolu s dětmi uspořádali besedu ke knize Radka Bangy ,,(NE)pošli to dál“. Tato kniha vyvolala hodně reakcí, obzvlášť sklidila kritické reakce u romské komunity.

Kniha je osobní zpovědí Radka Bangy, ro’ma, frontmana skupiny Gipsy a vypráví zde o svém děsivém dětství.

Radek Banga působí na hudební scéně již od 13.let, vydal mnoho úspěšných nahrávek, získal řadu ocenění, a vystupoval po celém světě. V knize popisuje, kudy vedla jeho trnitá cesta ze zatuchlého žižkovského bytu až na hudební festival v Glastonbury.

Tato kniha vyvolává různé reakce, zvlášť u ro’mů, protože zde Banga střílí do vlastních řad. Píše o vykořisťování v romských rodinách i domácím násilí a o podmínkách, v kterých musel žít. Je si vědom, že za některé určité výroky se bude mnoho Romů zlobit, ale ví, že to takhle není v každé rodině. Otevírá zde i otázku zneužívání sociálních dávek a špatné zacházení s financemi. Poukazuje hlavně na to, že vzdělání by mělo být pro rodiče prioritní, a ne, že je budou využívat jako nástroj k přežití. Píše: ,,Mí rodiče na cigarety a alkohol měli vždy.  Když jsme ale měli mít pomůcky do školy, najednou jsme byli „ti chudí“. Na druhou flašku alkoholu se ale peníze vždy nějakým zázrakem našly.“ Netají se ani tím, jaký hněv a nenávist cítil k vlastnímu otci, který mu v opilosti zabil schválně štěňátko.

Banga začal před lety jezdit po školách s preventivním programem, kde se s žáky podílí o svůj příběh a motivuje je k aktivnímu a smysluplnému životu  bez násilí, konzumace drog, rasismu, intolerance, agrese a kriminality. Nabízí možnosti řešení krizových situací, radí jak se jim pokud možno vyhnout, motivuje děti, aby si kladly pozitivní cíle, nenechaly se zastavit zdánlivými překážkami a šly vytrvale za svými cíli..

Kniha je upřímnou osobní zpovědí, ale zároveň motivačním a inspirujícím prvkem pro všechny, kteří překonávají překážky, pochybují sami o sobě a hledají svou osobní cestu.

Hájková I.

TOPlist