logo
Archivy
Zřizovatelem této příspěvkové organizace je Středočeský kraj
zrizovatel

plakat plakat

Přínosným partnerem pro náš dětský domov je Nadační fond Veroniky Kašákové.


Tajemné stavby nad Monínem

Při koukání do fotografické mapy na pc, jsme objevili v našem blízkém okolí něco, kolem čeho se už několikrát šlo, aniž to bylo námi objeveno. Jedna dřevěná stavba, konstrukce, přímo na vršku nad Monínem a kamenné věžičky poblíž Dobré Vody. Účel zůstává skryt. Jdeme to všechno objevit a třeba i zjistit, proč tam stojí.

Sobota 15. února, jdeme za Přestavlky na modrou a loukami a polma do Vrchotic a odtud silničkou do Monína. Pak úvozem nahoru a po chvíli na návrší nad vsí snadno nacházíme onu dřevěnou konstrukci. Na kamenné terase stojí pozůstatky třech dřevěných bran. V Mapách.cz je fotka stará 16 let. My koukáme na to, co z nich zbylo a máme radost z objevu.

Jdem z kopce k Dobrý Vodě a v remízcích hledáme ty kamenný „mužíky“. Po docela dlouhý době je víceméně náhodně nacházíme a máme z toho velikou radost. Kousek nad studánkou. Na dost vysokém tarase v lukách jich stojí snad deset, různě vysokých. Důvod jejich existence neznáme. Pokusíme se ale zjistit.

Po průzkumu stojíme před kapličkou a zapalujeme obětní oheň. Máme pocit, že je zas potřeba za všechno poděkovat. Po obřadu máme oheň na buřty a obědváme.

Zarostlou alejí dolů, překračujeme sedlecký potok, lesem na silničku a po ní směrem k domovu. Po velkém větru je všude plno popadaných stromů.

Napravo koukáme na Záhoří s kapličkou, kde jsme byli na minulé výpravě. Lesní cestou, přes pastviny k jetřichovické kapli Pany Marie Bolestné. Odtud do Šánovic a cestou do Přestavlk.

Na výpravě jsme objevili všechno, co bylo našim cílem, počasí zas dokonalý jen na hru už nebyl čas.

Doma se soumrakem, nějakých 13 kilometrů.

Krásný a hodně zajímavý, snad tedy aspoň pro někoho.

Zapsal: Petr Frumert

TOPlist