logo
Archivy
Zřizovatelem této příspěvkové organizace je Středočeský kraj
zrizovatel

plakat plakat

Přínosným partnerem pro náš dětský domov je Nadační fond Veroniky Kašákové.


Přes dva kopce cestou necestou

To ráno, kdy jsme vyrazili na první letošní výpravu, byla zima jako v Rusku.

Na teploměru – 10, ale sluníčko vykukovalo a slibovalo jasný den. A taky že byl.

Našim dnešním cílem bylo zdolat dva vrcholy v blízkém okolí, nalézt v okolí jednoho z nich starý vápencový lom a hlavně, obětovat keltským bohům za to, že nás na výpravách provázejí a chrání, neb se nám doposud nikdy nic zlého nepřihodilo, o počasí nemluvě. Keltským proto, že se v naší krajině vlastně pořád pohybujeme po jejich stopách.

Vyzbrojeni do mrazu opouštíme zámek směr Kvašťov a odtamtud do kopce po zelené, úzké asfaltce, místy pokryté sněhem, ke kapličce. Nedocházíme ale až k ní. Zalézáme do lesa hledajíc jeho vrchol a ani nedoufajíc v nalezení onoho lomu. V mapě je sice cesta, ale v lese ne. Nicméně po čase objevujeme lom a chvíli nato stojíme na vrcholu kopce Vápenka (597 m. n. m.). Máme z nálezu obrovskou radost. Někoho zebou nohy, ale po zdokumentování dosažení vrcholu táhnem dolů a hledáme místo pro ohniště, vstříc vrcholu druhému – V Horách (553 m. n. m.). Cesta vede většinou necestou. Brodíme se sněhem, přes padlé kmeny a roštím, v botách sníh, ale posléze se ocitáme na cestě, kterou známe z jedné cyklovýpravy.

Přes dva kopce cestou necestou
« 1 z 5 »

Po chvíli hoří obřadní oheň.

„Slyš, Veliká,
sviť, Zářivý,
uchraňte nás zkázy a tmy.“

Připravené obětiny končí v plamenech a my si přejeme uchovat si i nadále přízeň bohů.

Na druhém ohníčku se v kotli vaří hrachovka a pečou buřty. V břiše teplo a zas necestou dál. Dolů a přes potok nahoru. Stráň je tak příkrá, že někteří ji nemohou zdolat ani po čtyřech. Blížíme se k druhému vrcholu.

Fotka na něm a zase necestou dolů. Pod kopcem nacházíme dobré místo na hru. Cesta na kraji lesa, na sluníčku. Hra se jmenuje Poselství. První se naučí zpaměti zprávu a poté ji naučí druhého ve štafetě a ten zas dalšího a……… Vyhráli kluci nad holkama, ale jen o kousek.

Začíná se pomalu smrákat, a tak už k domovu. Teď cestou na cestu. Z lesa vylejzáme v místech, kde před pár hodinami hořel náš oheň. Po zledovatělé cestě plné zamrzlých kaluží jsme za chvíli v Kvašťově a za tmy doma.

Mrzne zas fest a mráz nás tahá za uši. Je šest a vstupujeme do zámku.

Teplotní šok, večeře a zhodnocení dne.

10 kilometrů necestou, celej den slunce (Bohové jsou pořád na naší straně).

Díky a příště půjdeme………….

Zapsal: Petr Frumert

TOPlist