logo
Archivy
Zřizovatelem této příspěvkové organizace je Středočeský kraj
zrizovatel

plakat plakat

Přínosným partnerem pro náš dětský domov je Nadační fond Veroniky Kašákové.


Letní pobyt Máchovo jezero 2020

Letní pobyt pro letošní rok byl zvolen na Máchovu jezeru v termínu od 4. do 13. července 2020.Na tento pobyt byly vybrány dvě party vychovatelů, nás čekal turnus od 4. do 9. července.

První den jsme kolem poledních hodin dorazili na místo zvané Staré Splavy, obec u Máchova jezera, velmi blízko k vodě pěšky. Výhoda zvláště pro děti, i ty nejmenší. Po výborném obědě a ubytování se, jsme děti poučili o bezpečnosti a vyrazili všichni společně k jezeru, nejen se podívat na jeho nádheru, ale hlavně se vykoupat a užít teplého, slunečného odpoledne. Dětem se u vody líbilo, ty menší se čvachtaly u břehu, nebo si hrály na písečné pláži, kterých je kolem jezera nespočetně.

Druhý den jsme dětem nabídli velmi atraktivní akci, a to plavba parníkem po Máchovu jezeru. Byli od nás dospělých poučeny, jak se při plavbě na parníku chovat, myslím, že to byla pro děti velmi zajímavá podívaná a velice se jim na parníku líbilo. Z dálky se na kopci tyčí hrad Bezděz, který je velmi    majestátní a i na dálku budí velký respekt nejen k historii, ale zvláště k současnosti. Po plavbě parníkem byla dětem za odměnu koupena točená zmrzlina, která přišla vhod vzhledem k tomu, že bylo velké teplo a z parníku jsme byli všichni rozehřátí. Po zmrzlině nás čekala opět voda, koupání, hry ve vodě a na pláži. Myslím, že tento den se dětem velmi líbil.

Třetí den, kdy už bylo spíše oblačno, jsme se vypravili společně vlakem do městečka Doksy. Po telefonické domluvě jsme byli nahlášeni na prohlídku Pohádkových strašidel v místním zámečku Doksy, kde jsme se setkali opravdu s různými bytostmi z říše pohádek. Od čertů, klasických pohádkových příběhů až po televizní ukázku z filmu od mladých filmových autorů. Děti se zájmem vše sledovaly, byly prohlídkou i ty starší, nadšené. Po prohlídce jsme opustili zámecké prostory, děti si mohly dle vlastního výběru koupit něco dobrého pod dozorem vychovatelek. Zpáteční cestu na večeři do Starých Splavů jsme opět absolvovali společně vlakem.

Čtvrtý den jsme se vypravili na místní autobusovou zastávku, kde nás autobus odvezl na plánovaný výlet na hrad Bezděz. Pod hradem jsme vystoupili a čekal nás opravdu náročný výšlap na hrad, který svojí velikostí budí respekt a obdiv. Na hrad vede strmá, kamenitá cesta, kterou jsme ale všichni bez potíží zvládli a mohli jsme se pokochat krásou z hradu na daleké okolí, na vzdálený hrad Housku, který dle pověsti byl vystaven na bráně do pekla a je to nejtajemnější hrad v Čechách, na daleké kopce, pohoří, ale hlavně na rozlehlé jezero, tedy Máchovo, které bylo nádherně vidět z hradeb hradu a také místní věže, kterou starší děti s vychovatelkami prozkoumali a zvládli zdolat.

Pátý, pro nás všechny poslední den pobytu, bylo počasí spíše „uplakané“. Po celý den mrholilo, a bylo chladno oproti dnům předtím. Dětem jsme se rozhodli zpříjemnit den dětským lanovým hřištěm, kde se děti alespoň na dopoledne zabavily různými překážkovými dráhami, hrály si na kamínkách, sbíraly je, hledaly různé tvary, např. srdce a jiné.  Odpoledne po poledním klidu a po telefonické domluvě s místní pizzerií, jsme děti vzali na ochutnávku pizz, které zde měli v nabídce. Dětem velice chutnalo a poučeny o slušném chování mezi veřejností a místním personálem a hosty, si vychutnávaly nejen místní speciality, ale také na vlastní oči viděly, jak se pizza válí místním kuchařem, hází do výšky, dochucuje různými ingrediencemi a dává do pece k upečení. Hlavně malé děti, ale i ty větší, byly velmi nadšené.

Na závěr dne jsme po večeři po domluvě s dětmi uspořádali akademii, kde děti předvedly to, co si dle svého zájmu připravily – scénky, tanec, zpěv, spojení všech těchto složek. To, co děti baví a v čem jsou dobré a aktivní. Večer to zpříjemnilo nejen nám dospělým, ale hlavně dětem, které se velmi pobavily a nasmály. Rozdání cen ještě více nadchl jednotlivé zúčastněné. Děti unavené, ale šťastné ulehaly postupně po koupeli do svých postelí. A určitě se těšily na příjezd dalších vychovatelů, kteří měli přijet v devět hodin ráno příštího dne.       Příští léto, doufejme, zažijeme podobné chvíle plné zážitků, legrace a letní pohody. Ze všech stran – nejen dětí, ale i nás dospělých. Už se těšíme !!

TOPlist