3. 5. 2019 – Jaderná elektrárna Temelín

Třídní výlet III. třídy – školní rok 2018/ 19

V pátek 3. 5. 2019 navštívila III. třída Jadernou elektrárnu Temelín. Vyráželi jsme vozem po 8. hodině ranní, čemuž předcházelo řádné poučení a příprava. Z Týna nad Vltavou jsme dorazili do malebné vesničky Temelín a prohlédli se gigantický areál ze všech světových stran.

Po cestě jsme doplnili energii vydatnou svačinou. Na místě určení nás přívětivě přivítali. V kinosále místního infocentra jsme se dozvěděli informace týkající se výroby elektřiny, typech elektráren, zastoupení v ČR, obnovitelných a neobnovitelných zdrojů, historie a současného fungování JET, technologie a zabezpečení, paliva, zpracování a rozvodu do sítě, ekologických parametrech. Žáci pro bližší představivost shlédli několik zajímavých ukázek na plátně za doplnění skutečných exemplářů či maket uranu a jaderného paliva. Prohlédli jsme si princip mlžné komory a vyzkoušeli měření radonu. Následovala virtuální prohlídka komplexu elektrárny, expozice s funkčními modely poháněné elektrickou energií, interaktivními modely se zvukovým záznamem, počítačovými kvízy ze znalostí fyziky a historických souvislostí, spoustou fotografií z výstavby až po současný stav. Děti si odnesly množství informačních materiálů a obdržely propagační upomínkové předměty.

Přes nepříliš příznivé počasí jsme prošli okolí zámečku Vysoký Hrádek. Šli jsme ptačí stezkou, kde jsme objevovali schované zástupce místních druhů ptáků, rostlin a stromů, relaxovali a oceňovali pěkně upravené prostředí.

3. 5. 2019 - Jaderná elektrárna Temelín

Mgr. Michaela Vanišová