logo
Archivy
Zřizovatelem této příspěvkové organizace je Středočeský kraj
zrizovatel

plakat plakat

Přínosným partnerem pro náš dětský domov je Nadační fond Veroniky Kašákové.


5. 9. 2020 – Ještě jednou do Dolního Dobřejova

Shodou náhod jsme zas v sobotu vyrazili na výpravu do míst, kde už někdo z nás byl, ale vůbec to nevadilo. Po buchtách k snídani a naložení batohů vyrážíme přes Rohov, kolem Náhlika do Božetína. Cestou nacházíme švestky, ostružiny a jablka.

Je dost teplo a slunečno. Za Božetínem tedy do rybníka s vodníkem spadne Richard a Emil. Jen tam a rychle ven. Je to prej studený. Přes louky na silničku od Františku a už koukáme na „botanickou zahradu“ ve Včelákově Lhotě.

Čas oběda a my hledáme, kde postavit trojnožku s kotlíkem.

V závětří na polní cestě nad Lhotou bylo to místo. Všichni si myslí, že dřevo přijde pod kotlík samo. Nedošlo. Muselo se pro něj dojít. Nakonec ale brzo bublá gulášovka a voní opejkaný buřty.

Dominiky poslední výprava, kotlíkovka a všechno to, co k tomu patří.

Po obědě poklidíme a kolem statku Pod Horou už shlížíme na Dobřejov. Procházíme vsí, kolem plotů chovné stanice a zdálky pozorujeme zvířata v nich. Koně převalského, nějaké kozy a velmi zblízka na nás kouká kiang, druh asijského osla. Je veliký, nervózní a kope do ohrady velikou silou. Uposlechli jsme výzvu na ceduli a rychle místo opustili, aby si neublížil.

Z cesty vidíme kapličku sv. Anny, nad kterou stojí altánek, ale nejdeme tam. Není to k tomu. Pokračujeme z rozcestí na Červený Újezd, kam kolem velkého kamenného kříže s lavičkou zanedlouho přicházíme. Odpočíváme na konci vsi na lavici a kocháme se výhledem do sedlecké kotliny.

Pak lesní cestou do Říkova, kde jsme onehdá hledali lomy.

Už jsme v Říkově. Ještě nás čeká kus cesty k rozcestníku nad Vískou.

Z kopce dolů do Mitrovic a po silnici domů.

Asi 18 kilometrů krásnou cestou při skvělým počasí.

Zapsal: Petr Frumert

TOPlist